Среда, 26.06.2019, 04:39

Darbo procesas

Šildymo krosnies darbo proceso pavyzdys
 
Prieš pradedant statyti krosnį, būtina parinkti jos vietą patalpoje. Bet kuriame pastate krosnių ir dūmtraukių turi būti kiek įmanoma mažiau, ypač pastatuose su vidinėmis sienomis, kuriose negalima statyti dūmtraukių (pvz. medinėse). Šildymo krosnys paprastai statomos arčiau kapitalinės vidinės sienos ir įėjimo durų, kad nereiktų nešti kuro per visą patalpą. Nederėtų statyti krosnies toli nuo kapitalinės sienos su dūmtraukiais, kad nereiktų daryti ilgų horizontalių rankovių (kaminų) dūmų nuvedimui į vertikalųjį kaminą. Tačiau jos statomos taip, kad visi paviršiai galėtų skleisti šilumą ir būtų galimybė lasvai apžiūrėti ir sistemingai valyti dulkes, taip pat, kad ji apšildytų kuo daugiau patalpų.
Toliau, parenkame projektą ir apskaičiuojame krosnies dydį. Tikslius paskaičiavimus atliekame pagal specialų metodą ir normas. Atliekant apskaičiavimus reiktų atkreipti dėmesį į namo apšiltinimą, konstrukcijas, dėl kurių prarandama šiluma (langai, durys, lubų aukštis, bendras patalpų plotis ir tt.). Neteisingai paskaičiavus ir parinkus krosnį, ji išskirs arba per daug šilumos arba per mažai. Ji turi būti tokia, kad kompensuotų šilumos praradimą dėl pašalinių veiksnių ir pakankamai apšildytų patalpas.
 
Krosnies vietos parinkimo pavyzdys
 
Iki rekonstrukcijos krosnis 75*75 stovėjo prie išorinės sienos ir vos ne vos apšildė du kambarius. Krosnies siena, stovinti prie išorinės namo sienos, šilumą išleisdavo be naudos. Po rekonstrukcijos kambario viduryje pastatyta krosnis (85*110) apšildo daugiau patalpų. Joje padaryta ortakių sistema apšildo virtuvę ir sanitarinį mazgą.
 
Apskaičiuojant krosnies dydį būtina atkreipti dėmesį į kamino apimtį, kadangi pakuros ir dūmtraukių išmatavimai susiję. Jei pakura per didelė, tada bus bloga trauka. Kamino vidus ir visi dūmtakiai turi būti lygūs ir nekeisti skersmens. Dūmtakiai link kamino turėtų siaurėti, o ne platėti, kad spaudžiamas dūmas sušiltų, o ne atšaltų, ir krosnis geriau šildytų ir būtų mažiau suodžių. Jei dūmas, slysdamas kanalais keičia skersmenį, ir dūmtakiai ne lygūs, gali kauptis derva. Tada gali kilti gaisras, krosnis nešyla ir nėra traukimo.
 
Čia laikau rankoje gabalėlį dervos, kurios buvo daug krosnyje, kurią teko remontuoti.
 
Po rekonstrukcijos atsirado traukimas ir krosnis pradėjo geriau šildyti.

 

Dūmas nemėgsta aštrių kampų, kadangi jis prilimpa posūkiuose, o suapvalintose vietose neprarandama trauka. Priešingu atveju, dūmas eis atgal.
Nuotraukose pavyzdžiai, kaip mes apdirbame plytas dūmtakių mūrijimui.
 
Mūrijant atkarpą nuo pakuros iki dūmtakio, plytas apdirbame kaip piltuvėlį. Tada dūmas juda sūkuriniu būdu jau pakuroje, padidina dūmo prisilietimą prie dūmtakių paviršiaus ir pagerina šilumos atidavimą. Tokios krosnys dirba efektyviau. Turime praktikos, kai dūmas grįžta atgal į pakurą ir sudegina dervą ir medžio rūgštis, išeina į kaminą švaresnis ir neužkemša dūmtakių. Svarbu, kad oras būtų paduodamas i pakurą sušilęs, kadangi šaltas oras kliudo dūmo judėjimui dūmtakiais.
Kad krosnis neskilinėtų, reikia daryti temperatūrines siūles tose vietose, kuriose krosnis juda. Atskirais blokais statomas tas plotas, kuris skirtingai juda.
 
Reikia atkreipti dėmesį, kad šamotinės ir molinės plytos turi skirtingą šilumos išsiplėtimą ir jų negalima perrišti. Jei krosnis pastatyta kvalifikuotai, ją galima kurenti ąžuolinėmis malkomis nebijant, kad krosnis suskils.
 
Negalima dėti geležinių sąramų, kadangi įkaitusi geležis plečiasi ir griauna krosnį. Plačių angų sujungimui naudojame arkinę perdangą arba trapeciją.
šioje nuotraukoje matosi trapecija virš durelių, tarp durelių ir plytų yra tarpas ir viršutinė sąrama neguli ant durelių

Ir paskiausiai... Jei krosnis statoma ne su kokliais, tai būtinai apdailinama stiklo pluošto audiniu su atlas+ arba linu su rotbandu. Jei krosnis statoma iš plytų ir paliekama be apdailos, ji statoma didesnė nei pagal apskaičiavimus, kad neperkaistų. Galima klijuoti plyteles, tik klinkerines, jos tvirtesnės ir geriau laiko mechaninę ir temperatūrinę apkrovą. Klijuoti reikia su atlas+  ne šukomis, o glaistykle, kad neliktų oro tarpelių, kurie trukdo šilumos laidumui.

Paieška
My Great Web page